10 marca 2017    Wiedza , Żywienie

Najważniejsze składniki psiego menu

Decyzja o sposobie karmienia jest kluczowym wyborem, jakiego musimy dokonać podczas wspólnego życia z czworonogiem. Aby pies mógł cieszyć się dobrym zdrowiem, nienaganną kondycją i pozytywnym samopoczuciem powinien, podobnie jak człowiek, dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych. A ponieważ nie zrobi tego sam - odpowiedzialność za to, co wyląduje w misce naszego przyjaciela i jak pożywienie wpłynie na jego formę - spada na nas - opiekunów. Warto wiedzieć, że pies, chociaż zaliczany jest do drapieżników, woli urozmaiconą dietę. 15 tysięcy lat naszej międzygatunkowej przyjaźni sprawiły, iż psi metabolizm delikatnie dostosował się do warunków życia pod jednym dachem z człowiekiem. 

Dziś o tym, jak powinna wyglądać idealna kombinacja składników odżywczych w pożywieniu naszego czworonoga.

 

Niezbędne składniki pokarmowe

Wśród składników odżywczych można wyróżnić takie, które dostarczają energii: białka, tłuszcze i węglowodany oraz te nie niosące żadnej wartości energetycznej, ale również potrzebne każdemu organizmowi: składniki mineralne, witaminy i woda. Ten ostatni jest najważniejszym składnikiem, należy więc pamiętać, aby zwierzę zawsze miało stały dostęp do świeżej i czystej wody.

Białka

Dostarczają niezbędnych aminokwasów, stanowiących m.in. element budulcowy tkanek organizmu. Białka pełnią wiele ważnych ról w procesie wzrostu, reprodukcji oraz mechanizmach odpornościowych organizmu. U psów zapotrzebowanie na białko pokarmowe jest większe niż u ludzi. Dodatkowo zwiększa się w stanach fizjologicznych takich jak wzrost, ciąża, laktacja czy intensywny wysiłek fizyczny. Białko w dużych ilościach występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego (mięso, ryby, jaja, nabiał) oraz niektórych surowcach roślinnych (gluten zbożowy, drożdże, warzywa strączkowe, takie jak groch czy soja).

Węglowodany

Są źródłem łatwo przyswajalnej energii, pełnią także funkcje strukturalne oraz zapewniają prawidłową pracę przewodu pokarmowego (a dokładnie włókno pokarmowe – frakcja węglowodanów złożonych). Psy nie mają bezwzględnego zapotrzebowania na węglowodany, niemniej jednak na przestrzeni lat przystosowały się do trawienia skrobi – jest to wynik adaptacji związanej z procesami udomowienia. Wobec tego, gotowana skrobia jest dobrze trawiona przez psy i nie powoduje działań niepożądanych. Źródłami węglowodanów (głównie skrobi) są produkty pochodzenia roślinnego – ryż, makarony, kasze oraz ziemniaki.

Tłuszcze

To najwydajniejsze źródło energii – w jednym gramie dostarcza 2,5 razy więcej energii niż białko czy węglowodany. Pełnią zarówno funkcje energetyczne, jak i strukturalne. Są źróem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witaminy A, D, E, K) oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Źródłami lipidów w diecie są wszystkie pokarmy bogate w tłuszcze zwierzęce (masło, łój, słonina, jaja, tran, tłuszcz drobiowy) i roślinne (oleje, nasiona roślin oleistych).

Składniki mineralne

Tworzą popiół powstały po całkowitym spaleniu pokarmu, stąd termin stosowany na etykietach karm w analizie składu chemicznego (popiół surowy). Składniki mineralne ze względu na zapotrzebowanie organizmu dzieli się na makroelementy (np. wapń, fosfor) i mikroelementy, czyli pierwiastki śladowe (np. żelazo, miedź, cynk).

Witaminy

To mikroskładniki niezbędne do życia. Część z nich nie jest syntetyzowana przez organizm w wystarczających ilościach. Pełnią funkcje bioregulacyjne i są konieczne do prawidłowego funkcjonowania ustroju, dlatego muszą być dostarczane w odpowiedniej ilości w diecie.

W przypadku stosowania gotowych karm pełnoporcjowych, żadne dodatki mineralne ani witaminowe nie są potrzebne.Karma pełnoporcjowa to taka, która dostarcza wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach i może stanowić jedyny pokarm przez całe życie zwierzęcia, bez ryzyka wystąpienia niedoborów pokarmowych.

 

Choć każdy z tych składników jest na swój sposób cenny i niepowtarzalny jeśli chodzi o funkcję w psim organizmie, pamietajmy o tym, że tylko ich przemyślana, zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb (związanych np. z wiekiem lub trybem życia) kombinacja zagwarantuje dietetyczny sukces.

 

Karolina Hołda

doktorantka na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie

dietetyk zwierzęcy, www.canidiet.pl

Najważniejsze składniki psiego menu