18 marca 2017    Wiedza , Zdrowie

Gdy chorują stawy

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów czyli osteoartritis jest schorzeniem, na które często zapadają szczególnie starsze psy. Dość powszechnie występuje ono szczególnie u wiekowych czworonogów dużych ras. Początkowo choroba nie daje wyraźnych objawów klinicznych. Może zdarzyć się, że pies kuleje przez bardzo krótki okres czasu np. bezpośrednio po dłuższym odpoczynku, a kiedy się rozgrzeje objawy zanikają. Szybkie rozpoznanie jest tu niezwykle istotne - zwyrodnieniowe zapalenie stawów to choroba postępująca i nieuleczalna, a występujące i postępujące zmiany powodują znaczne obniżenie jakości życia naszego czworonoga. Dlatego im wcześniej dowiemy się o chorobie, tym szybciej będziemy mieć wpływ na poprawę komfortu pupila. Wykrycie zwyrodnieniowego zapalenia stawów w bardzo wczesnej fazie niesie przy tym duże prawdopodobieństwo tego, że poprzez odpowiednią interwencję żywieniową i suplementację diety będziemy w stanie znacząco spowolnić tępo pogłębiania się zmian. 

Jeśli lekarz postawił już diagnozę z pewnością zaleci szybkie wprowadzenie do diety suplementów, które będą miały dwukierunkowe działanie. Z jednej strony będą uzupełniać substancje, których niedobór w uszkodzonych chrząstkach stawowych zwiększa szybkość pogłębiania się zmian (substancje chondroprotekcyjne). Z drugiej - dostarczać będą związków mogących wykazywać działanie przeciwzapalne. Do grupy chondroprotekcyjnych należą: glukozamina, chondroityna, kwas hialuronowy, mangan i witamina C, czyli  substancje niezbędne do tego, aby organizm samodzielnie produkował istotne składniki chrząstek. Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe posiadają natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny N-3. Są to gotowe preparaty w postaci tabletek, proszku albo płynu. Przy zwyrodnieniowym zapaleniu stawów ważne jest także leczenie objawowe - czyli podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

W przypadku kłopotów z poruszaniem się zalecamy także zazwyczaj konsultację ortopedyczną u chirurga ortopedy oraz  dodatkowe badania -  RTG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. W ostatnich latach prężnie rozwijającą się częścią medycyny weterynaryjnej jest rehabilitacja, jak najbardziej zalecana w przypadku zwyrodnieniowego zapalenia stawów. Specjalista, w zależności od rozpoznania, może zalecić ćwiczenia zakresu ruchów i rozciągania, ćwiczenia terapeutyczne, terapię wodną, masaż, powierzchowne termiczne metody fizykoterapii, stymulację elektryczną, leczenie ultradźwiękami czy akupunkturę.

Marek Turos

lekarz weterynarii

Gdy chorują stawy